Najlepsze miejsce do gry w Polsce
Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny prof. Cęckiewicza obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, m.in. Szczególne miejsce w twórczości zajmują obiekty ambasady polskiej w New Delhi (projekt wspólny ze Stanisławem Deńko), zespół obiektów bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także wiele budowli i założeń sakralnych m.in. Tuż po zakończeniu prac montażowych wzięły udział w poznańskich targach przemysłowych ITM Industry Europe. Zbudowane przez studentów automaty mieli również okazję przetestować uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców 2024. Atrakcja cieszyła się ogromną popularnością.
Wsparcie dla studentów sportowców
Zaprojektowania specjalistycznych systemów klimatyzacji oraz fundamentowania. Kinga Krużel do podjęcia takiej tematyki zainspirowały ją badania dr inż. Agnieszki Leszczyńskiej nad materiałami kompozytowymi oraz obecne trendy związane z coraz częstszym wdrażaniem i testowaniem materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych. Studentka badaniom kondycjonowania poddała kompozyty z trzema rodzajami napełniaczy celulozowych, różniących się budową powierzchniową.
- Temu zagadnieniu poświęcona była także konferencja „Modelowanie podróży i prognozowanie ruchu – Modelling 24” zorganizowana przez Politechnikę Krakowską.
- W dzisiejszym świecie, w którym coraz więcej osób zmaga się z problemami psychicznymi, rola architektury w terapii nabiera szczególnego znaczenia – mówi Patrycja Małota, autorka pracy “Miejskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Krakowie”.
- Zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych lub 200 tys.
- Jej priorytetem jest zwiększenie dostępu kobiet do edukacji, zasobów, szkoleń i mentorstwa, mając na celu umożliwienie im rozwijania umiejętności i osiągania sukcesów, szczególnie w branżach związanych z budownictwem.
maja Politechnika Krakowska obchodziła Święto Szkoły
Stanowić przeciwwagę dla transportu samochodowego. Stworzenie takiego sprawnie działającego regionalnego systemu transportu to nie tylko wyzwania finansowe, ale jak grać w plinko też infrastrukturalne, logistyczne, organizacyjne. Będziemy je podejmować w ramach współpracy z Kolejami Małopolskimi – mówi rektor PK. Jednak ciekawe kierunki studiów, które gwarantują dobrą pozycję na rynku pracy, to nie jedyne atuty Politechniki Krakowskiej. Uczelnia słynie z aktywnego wspierania zarówno swoich, jak i pracowników w realizacji projektów badawczych, dając im tym samym szansę na rozwój i osiąganie jak najlepszych wyników naukowych.
– Pomiary parametrów chropowatości powierzchni są jednym z podstawowych zadań obecnej metrologii, związanej z jednostką długości. Od chropowatości powierzchni zależą właściwości powierzchni wytwarzanych przedmiotów, zależy od nich np. Tarcie pomiędzy stykającymi się powierzchniami, pracującymi w rozmaitych urządzeniach i maszynach (np. silniki spalinowe, łożyska, itp.) lub właściwości optyczne części wykorzystywanych np. W optyce, optoelektronice, fotonice, fotowoltaice, itp. Adam Gąska, prof. PK, który po stronie Politechniki Krakowskiej będzie koordynował współpracę z pozostałymi partnerami projektu.
Rusza X edycja konkursu „O Złoty Indeks PK”. Do zdobycia sporo punktów w rekrutacji na studia
„Nauka i Przemysł – Wyzwania i możliwości w inżynierii materiałowej”. Wydarzenie było okazją do przekrojowego zaprezentowania zagadnień, którymi na co dzień zajmują się pracownicy naukowi WIMiF. Jubileuszowe seminarium zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele szkół wyższych, instytucji naukowych i firm współpracujących z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Przedstawiciele dwóch spółek – ATMAT i Reinbar – złożyli swoje podpisy pod umowami o współpracy z PK.
Ponadto UTK prowadzi działania edukacyjne, szkolenia i warsztaty, np. W ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Jest inicjatorem „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa” oraz konkursu „Kultura bezpieczeństwa”, związanego z upowszechnianiem zasad bezpieczeństwa wśród pracowników spółek kolejowych. Działania edukacyjne obejmują też najmłodszych („Kampania Kolejowe ABC”). UTK składa się z 8 oddziałów terenowych w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie.
To wymaga nieustannej aktualizacji wiedzy, ale też zmian w sposobach jej przekazywania, dostosowania narzędzi i języka kształcenia do możliwości i potrzeb nowego pokolenia studentów. Wyzwania są też w obszarze nauki, choćby wskazanie strategicznych obszarów badań. Wierzę, że kiedy uzyska większą samodzielność, niczym dziewiąty wydział, będzie jeszcze efektywniej kształcić młodą kadrę naukową. Powinniśmy nadal wdrażać ścieżkę kariery zawodowej pracowników akademickich, dowartościowywać pracę liderów w zakresie badań naukowych, ale także wyśmienitych nauczycieli akademickich. Zamierzam poszukiwać środków na zwiększanie funduszu nagród dla najlepszych.
No comments yet.